Wtorek, 1 Grudnia 2020

Nasz Kościół żyje! - wspomnienie

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kościoła na Bemowie - 22 czerwca 1986 rokuTo już ćwierć wieku ma kościół i nasza parafia! Wielkie dzięki i uwielbienie składajmy Wszechmogącemu za jej istnienie. Zwykle jubileusz skłania do podsumowań, czasem rozrachunku, refleksji.  Świadkowie powstawania kościoła z wielkim wzruszeniem wspominają trudne jego początki. A ja z mężem mile wspominamy chwile, gdy przed trzynastu laty Bóg przysłał nas właśnie tutaj, na Bemowo.

Mieszkaliśmy  wcześniej w parafii znacznie mniejszej, bo niespełna siedmiotysięcznej. Zabytkowy, piękny kościół zachęcał do skupienia i modlitwy. Tu wielki prawie pusty – porównałam go wówczas (czego się dziś wstydzę) do stodoły – wydawał się, że nie ma „duszy”, nagłośnienie nieporównywalnie gorsze, nie ma na czym „zawiesić oczu”, by zagłębić się w modlitwie. Jednak Pan zadbał, abym kierowała wzrok ku Najważniejszemu – jest przecież piękne tabernakulum! Tu kieruj swój wzrok, tu kieruj swe modlitwy! Później przyciągał do siebie św. Michał Archanioł. Wprawdzie szybko nauczyłam się odmawianej na koniec Mszy modlitwy do niego, powtarzając za wszystkimi, częściej bezmyślnie słowa, to przecież nie po to Pan mnie do michalitów zaprosił, bym była wobec potężnego świętego i wiernej mu wspólnoty obojętna. Po roku pokazał, że mogę być pomocna parafii. Następne stawiane zadanie skłaniały do poznawania rodziny michalickiej i jej charyzmatu. Skutkiem czego kojarzące się kiedyś raczej ze znacznie wcześniej poznanym bp. Janem Chrapkiem zawołanie św. Michała „Któż jak Bóg” stało się moją dewiza życiową. Przecież w tych słowach zawiera się nasza wiara i oddanie Bogu. Uważam, że to nie przypadek i nie my wybraliśmy tę parafię. Bóg przez całe moje życie troszczył się o mnie i stawiał przede mną wyzwania, aby mnie do siebie coraz bliżej przyciągnąć.

Od Pierwszej Komunii świętej zawsze byłam blisko związana z Kościołem. Nie zwracałam się jednak ani do Aniołów, poza Aniołem Stróżem (choć były to też raczej rutynowe modlitwy), ani do św. Michała Archanioła. Dziś modlitwa do św. Michała stała się poza dziękczynną modlitwą do Boga, Anioła Stróża moim codziennym porannym egzorcyzmem. W ciągu dnia również często zwracam się do niego. Przekonałam się, że św. Michał to pewna nasza tarcza w pokusach, to niewątpliwa prawda, że zawsze możemy liczyć na jego pomoc w walce ze złem.

Dziś w naszym kościele jest na czym, a raczej na Kim „oko zaczepić”. Jest piękny ołtarz z naszą Królową wśród Aniołów, jest piękna Kaplica Aniołów, nagłośnienie nie sprawia przeszkód, kościół nie wydaje się taki ogromny i wszyscy  są tacy bliscy. Moim zadaniem nie było napisanie laurki, bo zapewne nie wszystko jest jeszcze idealne. Owszem, dostrzegam potrzeby – oczyma wyobraźni widzę piękną Drogę Krzyżową, inne wspaniałe obrazy. Ale to jest zaplanowane i nie jest to najważniejsze. Dla mnie ważniejsza jest wspólnotowa więź, braterska atmosfera, ważniejsze są przeżycia duchowe, a tych w naszej parafii nie brak. NASZ KOŚCIÓŁ ŻYJE! Tu się zawsze coś dzieje, tu każdy może znaleźć swoje miejsce i okazję do modlitewnego zaangażowania. Właśnie za tę więź i atmosferę w naszej rodzinie parafialnej chciałam podziękować księżom michalitom i siostrom michalitkom.

Przed przeprowadzką przyjaciółka zniechęcała: "Tu cię prawie wszyscy znają, darzą szacunkiem, połowę ludzi kłania się tobie na ulicy, a tam w tej wielkiej parafii kto ci się ukłoni?" Okazało się, że wiele osób z naszej parafii znanych wyłącznie z kościoła z serdecznym uśmiechem (ile on ciepła daje!) pozdrawia nas nie tylko przed kościołem, ale i na ulicy. Potwierdza się prawda, że bliskość duchowa nie musi być związana z rodziną, czy wieloletnią znajomością.

Za ćwierć wieku naszej parafii, za michalitów, dzięki Ci, Boże. "DEO GRATIAS!"

wdzięczna parafianka z mężem mdż

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2020

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates