Sobota, 5 Grudnia 2020

Żywy Różaniec na Rekolekcjach


12__thumb.jpg
Nikt ze słuchaczy nauk Jezusa, nie przypuszczał, że prosty rybak z Galilei, święty Piotr, zostanie pierwszym nauczycielem Chrystusa – widzialną głową Kościoła. Tak działa Bóg! Działa w sposób przekonujący dla tych, którzy Go proszą i wierzą w Jego siłę i moc. Tego Bożego działania doznali również mieszkańcy Kałkowa. Kiedy rodziła się idea szczególnej czci Matki Bolesnej na Ziemi Świętokrzyskiej, ani jej nosiciel ksiądz Czesław Wala, ani mieszkańcy Kałkowa – Godowa i okolicznych wiosek nie przewidywali, że przybierze ona takie rozmiary i taki kształt. Przecież ani w Kałkowie, ani w Godawie nie było wówczas zwykłej kapliczki, nie mówiąc  o kościele. Dzisiaj sanktuarium w Kałkowie, po Częstochowie i Licheniu , wysunęło się – w ciągu dziecięciu lat – na trzecie miejsce, gdy chodzi o liczbę przybywających pielgrzymów. Jest to coś niezwykłego i zdumiewającego. I to właśnie zdumienie zdecydowało, że wczesnym rankiem 30 sierpnia b.r. grupa zelatorów „Żywego Różańca” wybrała się na 2-dniowe rekolekcje do Kałkowa wraz z opiekunem – proboszczem naszej parafii ks. Józefem Grońskim. Koordynatorem całej grupy modlitewnej była pani Eugenia Kawa.

To co zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Sanktuarium w Kałkowie – Godowie to istny religijny Wersal z nasypami, na których zbudowano stacje Drogi Krzyżowej. Centralny plan, na którym gromadzą się pielgrzymi w czasie wielkich uroczystości jest otoczony wieńcem różańcowych kapliczek. W pobliżu wije się betlejemska dróżka. Nad wszystkim dominuje kościół i „Golgota”, przypominająca stare polskie zamczysko. W pobliżu  domy dla pielgrzymów, których nie brakuje o każdej porze roku. Klimatu dodają jodłowe lasy świętokrzyskie, a wśród nich uprawne pola, pocięte miedzami. W dali na Świętym Krzyżu widnieje stary klasztor, milczący świadek tej ziemi.

Nie sposób było, nie zauważyć nas tam w Kałkowskiej, rozmodlonej bemowskiej grupy i księdza opiekuna, który dodawał zapału, mocy i siły na każdym kroku. Czuwał nad bezpieczeństwem i podnosił ducha modlitwy.

Droga Krzyżowa, niedzielna Msza święta 0 to prawdziwe przeżycie duchowe dla nas wszystkich. Wielkim wzruszeniem był również moment składania kwiatów przed pomnikiem zmarłego biskupa Jana Chrapka. Modlitwa i kwarty świadczą o żywej pamięci zmarłego, która przetrwała w nas do dziś. Uwieńczeniem naszego pobytu w sanktuarium było otrzymanie z rąk kustosza sanktuarium księdza Czesława Wali szczególnego błogosławieństwa.

Czas pobytu w Kałkowie u Matki Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej wykorzystaliśmy godnie. Było dużo modlitwy, wspólnej oraz indywidualnej. Mogliśmy spacerować i myśleć o tym, co było  piękne i święte w naszych dziejach, a także o tym co było straszne, tragiczne i zbrodnicze.
Każdy z nas zachował w swoim sercu Kałków, który dla nas stanie się od tej pory miejscem odrodzenia moralno – religijnego i patriotycznego, gdzie każdy pielgrzym może ożywić swoją wiarę.

Czas powrotu do domu przeżywaliśmy radośnie z modlitwą na ustach. Na krótko wstąpiliśmy do kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Ksiądz Krzysztof Surma opowiedział nam krótko o historii kościoła i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Kolejnym etapem podróży powrotnej był Święty Krzyż. Podziwialiśmy okazały kościół pw. Świętej Trójcy wzniesiony w latach 1781 – 1806 i zabudowania klasztorne. Dostąpiliśmy szczególnej łaski błogosławieństwa w kościele, relikwiami Krzyża Świętego, sprowadzonymi z Węgier, które należały do księcia Emeryka. Święty Krzyż to takie miejsce, które warto odwiedzić i zatrzymać się choćby na krótką chwile.

Dalsza podróż przepełniona modlitwą i pieśniami dobiegała końca. Słowami modlitwy dziękowaliśmy wspólnie Bogu za dar Maryi i Matki, za to, że Ją stworzył i uświęcił, za to, że dana jest nam jako

Matka i Królowa Polski. Choć czas będzie płynął w naszym życiu dalej, lecz my będziemy często wracać do tych chwil spędzonych razem na wspólnej modlitwie. Pamiętać będziemy, że serca pełne wiary, nadziei i miłości, zawierzyliśmy najlepszej Matce, naszej Królowej – na zawsze.

Więcej zdjęć można obejrzeć w GAELRII

Zelatorki

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2020

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates