Poniedziałek, 8 Marca 2021

Wystrój

Profesor Wincenty Kućma  projektował wnętrze, decydując także o użytym materiale: cegle, marmurach i barwie ścian. Formował kaplice oraz detale architektoniczne, podporządkowując wszystko wizji całości. Projekty Profesora powstają w rysunkach i sprawdzają się  w makietach w skali tak dokładnej, że ich fotografie można niekiedy pomylić z rzeczywistą realizacją.

453Jako artysta rzeźbiarz monumentalista, czuje doskonale formy w przestrzeni, które buduje, kontrastując kształty geometryczne  ze swobodnymi, stosując przy tym różnorodność materiałów. W  głównym ołtarzu kościoła widzimy formę kolistą białego marmuru wokół tabernakulum w formie złoconego sześcianu z dwunastoma reliefami w brązie, przedstawiającymi sceny z życia  Chrystusa. Biały marmurowy  krąg zdobią cztery złociste kwadratowe płaskorzeźby symbolizujące Ewangelistów. Powyżej w posrebrzanej miedzianej blasze, przewiduje się kompozycję  tytularną unoszącej się Wniebowziętej Matki Bożej Królowej wśród grupy  Aniołów. Dwaj Aniołowie utrzymują koronę nad głową Najświętszej Maryi Panny. Całość na tle witrażu w ciemnych barwach w dolnej części, rozjaśniającego się ku górze.  Całościowa wizja Profesora przewiduje w kościele także Drogę Krzyżową.  Dębowa rzeźba Chrystusa, przedstawiona zostanie jako postać idąca na tle jasnych ścian, po ceglanej lamperii, wokół  wnętrza świątyni.

W 2013 roku przeżywaliśmy 25-lecie naszej parafii. Na ten srebrny jubileusz został ukończony wystrój głównego ołtarza, który zaprojektował i prowadził prof. Wincenty Kućma. 

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2021

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates