Poniedziałek, 8 Marca 2021

Kaplica Aniołów

W porównaniu do dużej powierzchni kościoła, jest to przytulne, ulubione miejsce modlitwy wielu osób. Tu celebrowane są poranne Msze św. w dni powszednie, tu też odbywa się codzienna Godzina Miłosierdzia, adoracja, chrzty, dziecięce Eucharystie i modlitewne spotkania małych wspólnot. Niektóre pary wybierają kaplicę na miejsce swych zaślubin.

Swoją nazwę zawdzięcza podobiznom aniołów, których płaskorzeźby umieszczono na ścianach ołtarzowych. Niebieska barwa ściany za ołtarzem oraz witraże sprawiają, że panujący tu półmrok sprzyja modlitewnym refleksjom. Na balkonie chóru umieszczono łacińską inskrypcję z Księgi Proroka Daniela:  „Benedicite, Angeli Domini  Domino, Dn 3,58” (Błogosławcie Pana Aniołowie Pańscy –  Księga Proroka Daniela rozdział 3 werset 58).

kosciol_min_09.jpgWitraże ściany północnej przedstawiają świętych i błogosławionych W kolejności od wejścia: Św. Wojciech Męczennik stojący w łodzi, utrzymujący krzyż i wiosło, czerwoną aureolą – znakiem męczeństwa, zaznaczonym również akcentami czerwieni na białej szacie świętego. Św. Kinga przedstawiona jest jako klaryska. Jej książęca korona łącznie z koroną jej męża widnieją w krzyżu z nich utworzonych. Jest to symbol zrzeczenia się władzy dla celów wyższych. W górskim pejzażu klasztor starosądecki. Św. Faustyna Kowalska klęczy w habicie. Wyżej grecki inicjał Chrystusa „I X”, z którego płyną promienie Miłosierdzia – czerwony i biały. Nad kościołem klasztornym w Łagiewnikach - Anioł (opisany przez Faustynę w „Dzienniczku”), a u kolan wizja nowego sanktuarium. Św. Ojciec Pio modli się ze skrzyżowanymi rękoma stygmatyka na czele dużej grupy wiernych. Nad kościołem słońce w kształcie nimbu wędrującego. W górze Aniołowie, u stóp otwarta księga nauczania. Błogosławieni Michaliccy Męczennicy: Ks. Władysław Błądziński i Ks. Wojciech Nierychlewski mają nimby czerwone męczenników, szaty białe oraz palmy, tu również czerwone, aby kolorystycznie zaznaczyć powiązania z Archaniołem Michałem przedstawionym obok. Atrybut  bł. Władysława to wielki, ciężki kamień z kamieniołomu w Gross-Rosen, przyczyna jego męczeńskiej śmierci oraz charakterystyczny, obozowy fioletowy trójkąt. Ponad palmą dom w Pawlikowicach, wyżej Aniołowie. Bł. Wojciech przedstawiony jest z Matką Boską Częstochowską, która była szczególnie związana z jego życiem. W tle widoczny jest Michał Pasławski, za którego oddał życie w Oświęcimiu oraz budynek drukarni, i książki. Także w tym witrażu ukazany jest  czerwony trójkąt z literą „P”. Nad błogosławionym unosi się anioł.

Patron Zgromadzenia Święty Michał Archanioł ukazany jest z obnażonym mieczem, w czerwonym płaszczu, w białej szacie zamiast pancerza. Czystości bieli nie może skalać Zło, które wije się u stóp Archanioła.

Witraże ściany wschodniej przedstawiają zaćmienie słońca i świecący księżyc oraz rozdartą zasłonę w świątyni jerozolimskiej. Zresztą tytuł całej kompozycji to „Rozdarcie zasłony w świątyni”. Wstawiono ją w dwa okna ustawione względem siebie pod kątem. Witraż jest tłem dla rzeźb ołtarzowych. Penetrujące kolorowe przesłony światło, koncentruje się na krzyżu  i figurach przedstawionych w scenie Ofiary Krzyżowej Jezusa Chrystusa z Jego Matką i Świętym Janem, stojącymi pod  krzyżem, dłuta  prof. Wincentego Kućmy. Figury są polichromowane z metalicznym połyskiem.  

Poniżej sceny tabernakulum ozdobione misternie krzewem winnym.  Dwie geometryczne ściany zbliżają się do centrum, wypełnione stiukowymi reliefami bardzo licznych  postaci aniołów (ponad 60),  o pastelowych barwach. Anioły adorują przedstawione wydarzenie. W pobliżu okna z Archaniołem Michałem – chrzcielnica z ciemnego marmuru o nadzwyczaj oszczędnej wyszukanej formie geometrycznej , nawiązującej do formy tabernakulum w ołtarzu głównym.

Okna w kaplicy projektu Jerzego Skąpskiego, inżynier Maciej Szwagierczak wykonywał w ciasnej pracowni przy ul. Starowiślnej w Krakowie. Długo starał się o lepszy lokal, który opatrznościowo uzyskał następnego dnia po uroczystości poświecenia witraży w Kaplicy Aniołów. Warto wspomnieć, że w tę pamiętną niedzielę modlono się za wykonawcę.

Drukuj PDF

Powrót

Nowości


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_latestnews/helper.php on line 109

Popularne


Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /parafia_archiwum1/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Copyright © Parafia Matki Bożej Królowej Aniołów 2021

Autorzy szablonu strony: Joomla Templates